Durduk Yere Kalp Çarpıntısı Nedenleri?
13 Temmuz 2024

Durduk Yere Kalp Çarpıntısı Nedenleri?

Durduk Yere Kalp Çarpıntısı:

Kalp çarpıntısı, kişinin kendi kalp atışlarını sert ve kuvvetli bir şekilde hissetmesi durumudur. Kişi sinirlendiğinde, korktuğunda, heyecanlandığında yani bir sebepten dolayı uyarıldığında kalp çarpıntısı yaşaması normal kabul edilir. Ancak durduk yere kalp çarpıntısı yaşanıyorsa, bunun sebeplerini araştırmak gerekebilir.

Kalp Çarpıntısı Ne Zaman Önemsenmelidir?

Kalp çarpıntısının tek başına gerçekleştiği durumlarda korkulacak bir şey olmadığını belirttik. Ancak çarpıntıya başka semptomlar eşlik ediyorsa ve bu istirahat halinde de oluşuyorsa önlem almak gerekebilir. Kalp çarpıntısı sık olarak karşılaşılan bir şikâyettir. Bazen sadece huzursuzluk yaratırken bazen de ölümcül sonuçlar doğuracak kadar ciddi sorunların habercisi olabilir.

Kişinin dakikada 60 ile 100 arasında kalp atışı normal kabul edilir. Bu sayı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Düzenli spor yapan ve ritim yavaşlatıcı ilaç alanlarda, dakikada 50 atım normal kabul edilir. Kalp çarpıntısı, göğüste ve ensede hissedilebilir.

Kalp Çarpıntısının Sebepleri Nelerdir?

Kalbin hızlı atması (taşikardi), yavaşlaması veya düzensiz atmasının sebepleri arasında tansiyon, şeker, kolesterol ve psikolojik sebepler yer alabilir. Genel itibariyle çarpıntı ciddi sorunlar yaratmaz. Ancak kişinin bilinen bir kalp damar veya kapak hastalığı varsa ve risk grubu içindeyse çarpıntı, ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle bilinç kaybı, bayılma, terleme, göğüs ağrısı gibi semptomlar çarpıntıya eşlik ediyorsa, acil müdahaleye ihtiyaç vardır.

Kalp Çarpıntısının Tespiti ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Durduk yere kalp çarpıntısının ne zaman ve nasıl başladığı, ek semptomların eşlik edip etmediği, kişinin kullandığı ilaçların varlığı ve alışkanlıkları sorgulanmalıdır. Bundan sonraki aşamada, kalp atımlarını kaydeden ritim holter cihazıyla, 24 saat boyunca, kişinin ritim bozukluğu olup olmadığı anlaşılır. Daha seyrek çarpıntılarda ise olay kaydediciler ile sadece kısa süreli kayıt almak mümkündür.

Tedavi, şikâyeti ortadan kaldırmaya yöneliktir. Hastalığın ciddiyetine göre cerrahi girişim de önerilebilir. Durduk yere kalp çarpıntısı, önemsenmese de erken yorulma şikâyeti de eşlik ediyorsa kalp kapakçıklarına bakılmalı, kalp hastalıkları araştırılmalıdır. Kalp sağlığını korumak için, uyarıcı özelliği olan içecek ve ilaçlardan uzak durmalıyız. Düzenli egzersiz, uyku düzeni ve yeme alışkanlıklarımıza dikkat etmekte fayda vardır.

Kalp Çarpıntısını Önlemenin Yolları

Kalp çarpıntısını önlemek ve genel kalp sağlığını korumak için şu adımları takip edebilirsiniz:

  • Düzenli egzersiz yapmak
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinmek
  • Stresi yönetmek ve gevşeme teknikleri uygulamak
  • Yeterli ve kaliteli uyku almak
  • Uyarıcı maddelerden (kafein, nikotin, alkol) uzak durmak
  • İlaç kullanımını doktor kontrolünde yapmak

Bu önlemler sayesinde kalp çarpıntısı riskini azaltabilir ve genel sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Berika

12 Temmuz 2024 Cuma

Durduk yere kalp çarpıntısı yaşadığımda ne yapmam gerekiyor? Doktora gitmeli miyim, yoksa bu durum normal mi?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Berika, kalp çarpıntısı yaşadığında öncelikle sakin kalmaya çalışmalısın. Çarpıntının sebebi stres, kafein tüketimi veya yetersiz uyku gibi basit nedenler olabilir. Ancak, çarpıntılar sık sık tekrarlıyorsa, baş dönmesi, nefes darlığı veya göğüs ağrısı gibi diğer belirtilerle birlikte geliyorsa doktora gitmekte fayda var. Sağlığını riske atmamak için bir uzmana danışmak en doğru adım olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni